Nieuw onderzoek onder bijna duizend Nederlandse scholieren laat zien dat veel tieners zo verslaafd zijn aan nicotine dat ze zelfs ’s nachts wakker worden om te vapen.

Een groep Nederlandse artsen besloot hun vermoedens over nachtelijk vapen bij jongeren te toetsen. Tijdens gastlessen hoorden zij regelmatig verhalen van scholieren die hun vape onder het kussen verstopten, ’s nachts wakker werden en eerst een paar hijsjes namen voordat ze weer konden slapen. Die anekdotes bleken geen uitzondering. In een enquête onder 978 leerlingen van vijf middelbare scholen gaf bijna de helft aan ooit nicotine gebruikt te hebben; de meeste van hen gebruikten het afgelopen jaar nog steeds, vaak dagelijks en met meerdere producten tegelijk. Vooral de e-sigaret is daarbij dominant, maar veel jongeren combineren die later met sigaretten en soms snus.

Van de leerlingen die het afgelopen jaar nicotine gebruikten, meldde ongeveer 35 procent dat zij na nachtelijk ontwaken opnieuw nicotine namen: een hijs aan de vape, een sigaret of een portie snus. Artsen duiden dit als een duidelijk signaal van ernstige verslaving en afhankelijkheid, vergelijkbaar met zware rokers die ’s nachts een sigaret opsteken. Voor veel jongeren ligt de vape letterlijk binnen handbereik, verstopt onder dekens of kussens, zodat ouders niets merken. Tegelijkertijd denkt een substantieel deel dat hun ouders helemaal niet weten dat ze nicotine gebruiken.

De jongeren zelf ervaren hun gebruik allang niet meer als onschuldig experiment. Ruim vier op de tien beschrijven zichzelf als verslaafd en zes op de tien hebben het afgelopen jaar geprobeerd te stoppen, meestal zonder succes. Meer dan de helft rapporteert nu al gezondheidsklachten die zij toeschrijven aan nicotine: benauwdheid, hoesten, keelpijn, verminderde conditie, hoofdpijn, concentratieproblemen, slaapproblemen en somberheid komen opvallend vaak voor. Klinische gevallen met ernstige longschade vormen slechts het topje van de ijsberg; veel meer jongeren lopen rond met dagelijkse klachten die hun schoolprestaties, sport en mentale welzijn aantasten.

De media pakken het onderzoek stevig op. RTL Nieuws, de Volkskrant, Hart van Nederland, de Nationale Onderwijsgids en PowNed leggen steeds hetzelfde pijnlijke patroon bloot: vapen is goedkoop, makkelijk te verbergen, overal beschikbaar en daardoor continu aanwezig in het leven van tieners – in de klas, op het schoolplein, thuis op de slaapkamer en dus ook midden in de nacht. Hulpverleners schetsen jongeren die onrustig, prikkelbaar en angstig zijn als ze niet kunnen vapen, en ouders en docenten die de signalen vaak niet herkennen of pas laat in de gaten krijgen.

In haar LinkedIn-bijdrage vat arts-onderzoeker Daphne Raad de kern samen: jongeren beginnen soms al op 12- of 13-jarige leeftijd, meestal met een vape, schuiven daarna door naar sigaretten en komen klem te zitten in een verslaving waar de tabaks- en nicotine-industrie grof geld aan verdient. Een derde van de nicotinegebruikende leerlingen blijkt ’s nachts door cravings te worden gewekt, 61 procent ervaart nu al gezondheidsschade en de meeste stoppogingen mislukken. De auteurs en betrokken artsen roepen daarom op tot stevige preventie, vroege ondersteuning op school en thuis, en streng beleid om de beschikbaarheid en aantrekkelijkheid van alle nicotineproducten voor jongeren terug te dringen.

Bronnen