Het nieuwe actieplan van staatssecretaris Vincent Karremans (VVD, preventie) richt zich op het bestrijden van vapen onder jongeren. Het is nog geen volledig verbod, maar het plan bevat stevige maatregelen om vapes aan te pakken.
Karremans benoemt de misleidende tactieken van de tabaksindustrie en onderstreept de gevaren van vapen als opstap naar roken. De e-sigaret werd jarenlang gepresenteerd als een minder schadelijk alternatief voor roken, maar heeft vooral jongeren aangetrokken door de kleurrijke en zoete varianten. Onderzoek van het Trimbos Instituut laat zien dat bijna 70 procent van de jongeren die maandelijks vapen, ook sigaretten rookt. Hiermee verzekert de tabaksindustrie zich van een toekomstige markt.
Het actieplan beoogt het tegenovergestelde: verslaving tegengaan en gezondheidsrisico’s benadrukken. Dit gebeurt via hogere boetes, meer handhaving, campagnes en hulp bij stoppen. Ook het doorbreken van de sociale acceptatie van vapen is een speerpunt. Scholen, ouders en de hele maatschappij worden opgeroepen om mee te werken aan bewustwording en preventie.
Longartsen en antirookorganisaties steunen het plan, maar wijzen erop dat snelle uitvoering cruciaal is. Controles op illegale handel en stophulp moeten snel worden gerealiseerd. Daarnaast wordt een verhoging van de minimumleeftijd voor tabaksproducten naar 21 jaar verkend.
Hoewel de maatregelen kosten met zich meebrengen, rechtvaardigt Karremans dit door een deel van de financiële last bij de tabaksindustrie neer te leggen. Zijn motivatie is helder: de vervuiler betaalt.