Een petitie tegen rokende influencers groeit snel en vraagt om waarschuwingen, leeftijdsgrenzen en duidelijke regels voor rookbeelden op sociale media.
De petitie van Boy Tanis uit Geertruidenberg richt zich op een zichtbaar gat in het Nederlandse tabaksbeleid. Terwijl tabaksreclame, opvallende verpakkingen en verkoop aan jongeren steeds strenger worden aangepakt, blijven sociale media een plek waar roken en vapen vaak zonder waarschuwing in beeld komen. Juist daar volgen veel jongeren hun voorbeelden: artiesten, influencers, sportclubs en andere accounts met een groot bereik.
Tanis stelt dat zulke beelden niet altijd bedoeld zijn als reclame, maar in de praktijk wel zo kunnen werken. Een sigaret in de hand van een populaire artiest, een vape in een video of een sigaar op een feestfoto kan roken opnieuw normaal, aantrekkelijk of stoer laten lijken. Dat is volgens hem extra problematisch omdat jongeren gevoelig zijn voor voorbeeldgedrag en omdat mensen die proberen te stoppen opnieuw getriggerd kunnen worden.
De petitie vraagt daarom niet om een algemeen verbod op persoonlijke keuzes, maar om betere bescherming van jongeren tegen online beïnvloeding. De oproep is gericht aan rokende influencers en aan de Autoriteit Consument & Markt. Gevraagd wordt om duidelijke richtlijnen voor het tonen van roken op sociale media, beperking van verheerlijken of promoten van rookgedrag in content die minderjarigen bereikt, en onderzoek naar waarschuwingen of leeftijdsrestricties.
De actie kreeg snel brede aandacht. Binnen korte tijd waren duizenden handtekeningen verzameld en werd het onderwerp opgepakt door landelijke en regionale media. De kern van de discussie is daarmee helder: het klassieke reclameverbod alleen is onvoldoende als rookgedrag via populaire online voorbeelden alsnog massaal bij jongeren terechtkomt. De vraag is nu of toezichthouders, platforms en influencers hun verantwoordelijkheid nemen voordat roken via sociale media verder wordt genormaliseerd.
Bronnen
- Boy (19) start petitie tegen rokende influencers op social media
Omroep Brabant — 31 mei 2026Omroep Brabant interviewt Tanis over zijn ergernis aan rookposts en de start van zijn petitie.
- Petitie tegen rokende influencers op sociale media al duizenden keren ondertekend
NOS — 31 mei 2026Landelijk nieuwsbericht over de duizenden handtekeningen en de oproep aan toezichthouders en platforms.
- Boy (19) uit Geertruidenberg wil waarschuwingen bij rokende influencers op social media
BN DeStem — 6 mei 2026Regionaal artikel over Tanis’ oproep voor waarschuwingen bij rookbeelden van populaire online makers.
- Boy (19) begint petitie: 'Bescherm jongeren tegen rokende influencers'
RTL Nieuws — 31 mei 2026Boy Tanis (19) is een petitie gestart om jongeren te beschermen tegen rokende influencers.
- Boy (19) uit Geertruidenberg wil waarschuwingen bij rokende influencers op social media
Brabants Dagblad — 6 mei 2026Doorplaatsing van het DPG-artikel over rookbeelden, beïnvloeding en gewenste online waarschuwingen.
- Bescherm jongeren tegen rokende influencers
DeGoedeZaak — 16 april 2026De petitie roept op tot richtlijnen, waarschuwingen en bescherming tegen rookbeelden op sociale media.
- Bescherm jongeren tegen rokende influencers
DeGoedeZaak — 14 april 2026Campagnepagina licht toe waarom rookbeelden door influencers jongeren kunnen beïnvloeden en normalisering versterken.
