India gaat een oude toeslag vervangen door een nieuwe accijns, zodat sigaretten niet duurder worden en staten voldoende inkomsten houden.

In India heeft het parlement besloten dat tabak niet goedkoper mag worden nu een oude belastingtoeslag binnenkort verdwijnt. Daarom voert de regering een nieuwe accijns in die ervoor zorgt dat de prijzen hoog blijven. Zo wil men voorkomen dat sigaretten aantrekkelijker worden voor jongeren en dat de gezondheidswinst van eerdere prijsverhogingen weer verloren gaat.

Tijdens de debatten benadrukte minister van Financiën Nirmala Sitharaman dat dit geen extra belasting is, maar een vervanging van een aflopende regeling. Een belangrijk deel van de opbrengst gaat naar de deelstaten, zodat zij geen inkomsten mislopen. Daarmee probeert de regering spanning te voorkomen tussen New Delhi en de staten, die vaak leunen op inkomsten uit tabaksbelasting.

Opvallend was dat verschillende parlementsleden tijdens het debat openhartig vertelden over hun eigen gevecht met tabak: over het moeilijk stoppen, over familieleden die ziek werden, en over waarom hogere prijzen volgens hen nodig zijn. Die persoonlijke verhalen gaven het politieke besluit een menselijke ondertoon.

De hervorming maakt duidelijk dat India tabak stevig wil blijven belasten, zowel om gezondheidsredenen als om de begroting stabiel te houden. Voor de tabaksindustrie is de boodschap helder: de tijd van mogelijke prijsdalingen is voorbij.

Bronnen