Een uitgebreide lijst van bedrijven en miljardairs doneert aan het nieuwe $300 miljoen ballroom-project van Donald Trump — vragen over invloed nemen toe.
Het plan van Trump om een nieuwe balzaal van 90.000 vierkante voet te bouwen in het terrein van het White House, ter vervanging van de bestaande East Wing, wordt volledig gefinancierd door privé-donaties. Volgens vrijgegeven lijsten staan hieraan tientallen grote technologie-, defensie-, energie- en tabaksbedrijven én invloedrijke miljardairs tegenover. Namen als Amazon, Apple, Microsoft, Google, Meta Platforms, én crypto-bedrijven zoals Coinbase en Tether America zijn genoemd. Ook tabaksconcerns zoals Altria Group en Reynolds American zouden bijdragen.
Critici luiden dat dit een potentieel kanaal is voor “pay-for-access”, omdat veel donoren bedrijven zijn die zaken hebben met de overheid of gereguleerd worden door federale instanties. Een aantal Senaatsleden heeft een brief gestuurd waarin wordt opgeroepen tot volledige transparantie omdat de balans tussen privé-donaties en publiek belang verstoord lijkt. De grillige stijging van het budget (van $200 miljoen naar $300 miljoen, mogelijk meer) en het feit dat de East Wing al wordt gesloopt zonder uitgebreid publiek overleg zorgen voor verontwaardiging bij erfgoedorganisaties en historici. Terwijl de Trump-administratie benadrukt dat er geen belastinggeld gebruikt wordt, blijft het voor velen onduidelijk welke wederdiensten er mogelijk tegenover die donaties staan — en of het instrumentarium van donaties de functionele scheiding tussen overheid en geldschieter ondermijnt.
Bronnen
- Politico — Tech, crypto, tobacco, other companies fund Trump’s White House ballroom
- Reuters — Trump’s ballroom funded by America’s biggest companies and wealthy individuals
- The Guardian — Donors for Trump’s $300m White House ballroom include Google, Apple and Palantir
- The Daily Beast — Trump Enemy Warns White House Is Cashing in on Ballroom Plan
