De Amerikaanse FDA laat voor het eerst fruitige e-sigaretten toe, ondanks kritiek van gezondheidsorganisaties en zorgen over politieke druk.

De Amerikaanse voedsel- en geneesmiddelenautoriteit FDA heeft voor het eerst toestemming gegeven voor de verkoop van e-sigaretten met fruitsmaken. Het gaat om vier pods van het merk Glas, waaronder mango- en bosbessmaken, naast mentholvarianten. De producten bevatten 5 procent nicotine en mogen alleen worden verkocht binnen de voorwaarden die de FDA aan de fabrikant heeft opgelegd.

De beslissing is opmerkelijk, omdat de FDA jarenlang zeer terughoudend was met smaakjes in e-sigaretten. Vooral fruit-, snoep- en dessertsmaken golden als risicovol, omdat ze aantrekkelijk kunnen zijn voor jongeren. De FDA stelt nu dat de specifieke producten van Glas door technische leeftijdscontrole en beperkte toegang voldoende zijn afgeschermd van minderjarigen. Volgens de toezichthouder kunnen sommige smaken volwassen rokers helpen om over te stappen van gewone sigaretten naar minder schadelijke alternatieven.

Gezondheidsorganisaties reageren kritisch. Zij vrezen dat de toelating van fruitsmaken de deur opnieuw openzet voor producten die jongeren aanspreken. Ook wijzen zij erop dat e-sigaretten niet veilig zijn en verslavend blijven. Voorstanders van harm reduction zien juist een mogelijke doorbraak: volwassen rokers zouden meer keuze krijgen in producten die minder schadelijk zijn dan brandbare tabak.

De politieke context maakt de beslissing extra gevoelig. Diverse media melden dat president Donald Trump druk heeft uitgeoefend op FDA-commissaris Marty Makary om smaakvapes sneller toe te laten. Daardoor wordt de vraag gesteld of wetenschappelijke beoordeling of politieke druk doorslaggevend was. De FDA benadrukt dat het geen algemene goedkeuring van smaakvapes is, maar een productspecifieke toelating onder strikte voorwaarden.

De beslissing kan grote gevolgen hebben voor de Amerikaanse vapemarkt. Tot nu toe waren vooral tabaks- en mentholsmaken door de FDA geautoriseerd. Met deze stap ontstaat een testgeval: als Glas erin slaagt jongeren buiten de deur te houden, kan dat andere fabrikanten helpen. Als de producten toch populair worden onder jongeren, zal de kritiek op de FDA snel toenemen.

Bronnen