minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke

Vanaf 1 september 2028 mogen Belgische vapes alleen nog neutraal zijn of naar tabak smaken. De maatregel moet vooral jongeren beschermen.

België voert vanaf 1 september 2028 een smaakjesverbod voor vapes in. De ministerraad keurde het voorstel van minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke goed. Daarmee verdwijnen smaken als bubblegum, cola, appel, munt, popcorn en framboos uit de handel. Alleen vapes met tabakssmaak en vapes zonder smaakstof blijven toegestaan.

De maatregel is vooral gericht op jongeren. Volgens de regering maken zoete en opvallende smaken vapes aantrekkelijker en verlagen ze de drempel om ermee te beginnen. De overheid ziet vapen niet langer alleen als mogelijk hulpmiddel voor rokers, maar vooral ook als een product waarmee jongeren nicotine binnenkrijgen en verslaafd kunnen raken.

Het verbod volgt het advies van de Hoge Gezondheidsraad, die aanraadde om het aantal toegelaten smaken fors terug te dringen. België sluit hiermee aan bij Nederland, waar alleen tabakssmaak nog is toegestaan. Volgens de Belgische regering maakt een gelijkaardige aanpak in buurlanden controles eenvoudiger en verkleint die de kans op grensoverschrijdende aankopen.

Voordat het verbod ingaat, wordt de maatregel aangemeld bij de Europese Commissie via een TRIS-procedure. De ruime invoeringstermijn betekent dat de sector tijd krijgt om zich aan te passen, maar de politieke richting is duidelijk: België wil de aantrekkelijkheid van vapes sterk verminderen als onderdeel van een breder beleid richting een rookvrije generatie in 2040.

Bronnen