In Australië is het aantal vapende kinderen tussen de 14 en 17 aanzienlijk afgenomen, dankzij regelgeving, campagnes en afgenomen sociale acceptatie.

In Australië dalen de vapingcijfers onder tieners duidelijk: van 17,5% begin 2023 naar 14-15% in april 2025. Vapen is sociaal minder acceptabel geworden en via sociale media geëtiketteerd als ‘cringe’. Meer dan 10 miljoen illegale vapes zijn in beslag genomen en de verkrijgbaarheid is beperkt tot apotheken. Jongeren tonen steeds minder interesse in vapen en steeds meer kinderen hebben nooit gevaped of gerookt. De wetgeving, campagnes en zorgprofessionals lijken effect te hebben.

Een scherpe beleidsaanpak en maatschappelijke verschuiving hebben geleid tot deze omslag in Australië: tienervapen is niet meer ‘cool’, maar ‘cringe’. Van 2023 tot april 2025 zakte het aandeel van 17,5% naar 14%, en het aandeel jongeren dat nog nooit vaped is steeg van 82% naar 85%. Ook rookgedrag neemt verder af met 94% nooit-gebruikers; het hoogste niveau ooit. Minister Butler wijt de daling aan wereldprimeurwetten: vapeproducten zijn alleen verkrijgbaar op doktersrecept bij apotheken, reclame en disposable vapes zijn verboden.

Tegelijkertijd werden meer dan 10 miljoen geïmporteerde illegale vapes in beslag genomen. Jongeren verklaren dat negatieve sociale groepsdruk, verhoogde prijzen en aangepaste regelgeving het stigmatiseren van vapen hebben versterkt. Professionals uit de gezondheidszorg melden dat jongeren steeds meer luisteren naar de waarschuwingen van artsen en opvoeders, wat een positief signaal is dat de gecombineerde aanpak zijn vruchten afwerpt.

Let wel: hoewel de trend bemoedigend is, benadrukken experts dat de strijd tegen illegale verkoop en sociale toelating van vaping door jongeren nog lang niet gewonnen is.

Bronnen